Badaczki z UMCS w grupie roboczej Ministerstwa Cyfryzacji

24 kwietnia br. w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie inaugurujące prace grupy roboczej ds. ochrony małoletnich w Internecie, której zadaniem jest wypracowanie rozwiązań, pozwalających w szczególności na zwiększenie ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi dostępnymi powszechnie w Internecie.

źródło grafiki: strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji

W skład grupy zostały powołane badaczki z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS:

  • prof. dr hab. Iwona Hofman,
  • dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. UMCS,
  • dr Ilona Dąbrowska,
  • dr Justyna Maguś.

Do zasadniczych celów działania grupy roboczej należą:

  1. jednoznaczne określenie prawnego pojęcia treści szkodliwych,
  2. opracowanie założeń skutecznej i bezpiecznej metody weryfikacji wieku online, szanującej prywatność użytkownika,
  3. wypracowanie zasad blokowania dostępu do stron z treściami szkodliwymi,
  4. wypracowanie regulacji krajowej lub wsparcie działań w zakresie ochrony małoletnich podejmowanych na poziomie unijnym,
  5. dalsza edukacja dzieci, rodziców i nauczycieli w zakresie zagrożeń w internecie.

Badaczki z Instytutu uczestniczą w szczególności w pracach podgrupy naukowej, która zajmuje się zgromadzeniem dotychczasowego dorobu naukowego, wyników badań i raportów na temat m.in. wpływu treści szkodliwych na małoletnich, skali dostępności takich treści dla małoletnich, skutków wprowadzenie ograniczeń w dostępie do treści przez małoletnich.

W ramach grupy ds. ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi w internecie działają jeszcze trzy podgrupy: legislacyjna, techniczna i organizacyjna.


Podczas pierwszego spotkania grupy przedstawiono wstępne propozycje działań, legislacyjnych i rekomendacji, tzw. działań miękkich, jak m.in. analizy i badania, które pomogą chronić małoletnich w internecie.

Spotkanie prowadziła Marzena Sawicka – Dyrektor Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji. W spotkaniu uczestniczył Michał Gramatyka - sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, przedstawiciele administracji publicznej, Biura Rzecznika Praw Dziecka, instytucji naukowych oraz organizacji pozarządowych zajmujący się tematyką ochrony dzieci w sieci.

Więcej o spotkaniu na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pod linkiem.

    Aktualności

    Data dodania
    6 maja 2024